2008-04-09

Migracja na Google App

Postanowiłem przenieść swoje konto pocztowe z adresu @gmail.com na @gradziel.com.
Już jakiś czas temu założyłem Google Apps dla swojej domeny, pozakładałem konta rodzinie, ale sam jakoś nie korzystałem z tych dobrodziejstw. Najbardziej obawiałem się tego, że będę musiał zaczynać od pustego konta, zero historii, kontaktów itp. - ale okazuje się, że wcale tak nie musi być.
Można zrobić bezbolesną migrację poczty / kontaktów / kalendarza Google na Google Apps. Poniżej opiszę potrzebne kroki, być może komuś się to przyda.

Poczta - kontakty
Przeniesienie kontaktów to krok, który powinien mieć miejsce przed przeniesieniem poczty, ponieważ część poczty może zostać uznana za spam jeśli nadawca nie będzie znajdował się w naszej książce adresowej.

Najpierw potrzebujemy zrobić eksport ze starego konta. Możemy to zrobić po kliknięciu na Contacts a potem link Export znajdujący się na dole. W opcjach eksportu zaznaczamy, że chcemy wyeksportować wszystkie kontakty ("All my contacts") oraz jako format wybrać CVS od Google:



Po kliknięciu na przycisk "Export" zapisujemy plik contacts.csv i importujemy go na nowym koncie. Voila, kontakty przeniesione!

Poczta
Ponieważ stare konto @gmail.com nadal będzie istniało, a część ludzi lub serwisów, których się rejestrowałem, zna tylko stary adres, włączyłem przekierowanie poczty na nowy adres.

Aby zrobić eksport maili, na swoim starym koncie trzeba włączyć obsługę POP, abyśmy byli w stanie zassać pocztę na nowym koncie. W ustawieniach (Settings) wybieramy "Forwarding and POP/IMAP" a potem "enable POP for all mail".
Oba ustawienia przedstawione są na obrazku poniżej:



Na nowym koncie pocztowym w Google Apps w ustawieniach (Settings > Accounts) w sekcji "Get mail from other accounts" wybieramy "Add another mail account"



W okienku, które nam się pojawi, wpisujemy dane swojego starego konta email z domeny @gmail.com. W ustawieniach importu warto zaznaczyć pole, aby zaimportowana poczta ominęła skrzynkę odbiorczą i od razu została zarchiwizowana ("Archive incoming messages"). Należy też zwrócić uwagę na nietypowy numer portu dla serwera POP - 995, ale te dane powinny być już ustawione domyślnie.




Te ustawienia spowodują zassanie (import) poczty ze starego konta. Wymaga to trochę czasu - u mnie 2000 maili (500MB) było zaciąganych przez około 6 godzin. Ale cały ten proces będzie odbywał się w tle, więc spokojnie możemy przejść do kolejnej czynności.

Po zakończeniu całego procesu warto przejrzeć katalog Spam, bo część poczty ze starego konta może być uznana za niechcianą korespondencję. Warto "uratować" tę pocztę i kliknąć przycisk "Not spam".

Niestety, takie ustawienia jak etykiety (labels) czy filtry (filters) musimy przenosić ręcznie, ale utworzenie nowych etykiet i ustawienie filtrów nie powinno nastręczyć trudności.

Kalendarz
Najpierw potrzebujemy zrobić eksport wydarzeń zapisanych w naszym kalendarzu. Najlepszym sposobem będzie zapisanie danych z kalendarza w formacie iCal i import takiego pliku w nowym kalendarzu.
W naszym starym kalendarzu klikamy strzałkę obok nazwy naszego kalendarza i z menu wybieramy "Calendar setting", po czym z dolnej częśći strony klikamy przycisk ICAL znajdujący się w sekcji "Private Address".



Zapisujemy plik i przechodzimy do nowego kalendarza. W nowym kalendarzu, na liście naszych kalendarzy, rozwijamy strzałkę tuż obok "Add" i wybieramy opcję "Import Calendar".



Na ekranie, który nam się pojawi wskazujemy plik iCal, który otrzymaliśmy przed chwilą i po przyciśnięciu "Import" mamy przeniesione wydarzenia ze starego kalendarza!

Potem zostaje nam tylko uaktualnienie zakładek, zmiana ustawień w komunikatorach (np. Google Talk) i można już pracować na nowym adresie korzystając z dotychczas zgromadzonej historii / utworzonych wydarzeń.

1 Comments:

Blogger Tomek 663 966 556 said...

przyda sie
wlasnie rowniez o tym mysle

14 paź 2008, 21:36:00  

Prześlij komentarz

<< Home